Navigace

Obsah

Exkurze do Horní Lidče

V úterý 27. listopadu jela 8. třída s paní učitelkou Jurčíkovou a panem učitelem Holmanem na výstavu mechanického betlému do Horní Lidče. Jak exkurze probíhala, nám napsala naše zpravodajka Lucie Mikšíková:
V úterý jsme šli do školy jako každý jiný den, jenomže tento den trochu jiný byl. Místo učení nás čekala exkurze. Po první vyučovací hodině, ve které jsme se dozvěděli, jak bude vše probíhat a byli jsme náležitě poučeni, jak se máme a nemáme chovat, jsme vyrazili na autobus. Po příjezdu do Vsetína a krátkém rozchodu jsme přestoupili na vlak do Horní Lidče. Když paní v „rozhlase oznámila, že příští zastávka je Horní Lideč, začali jsme se pomalu chystat na odchod z vlaku, při kterém někteří „šikovní“ spolužáci upadli, protože jim asi nedošlo, že vlak, když zastavuje, tak brzdí. Z vlakové zastávky jsme šli rovnou do budovy, kde je mechanický betlém umístěn.
Paní průvodkyně nás celou výstavou provedla a seznámila nás s různými zajímavostmi. Prohlédli jsme si dřevořezby známých míst, jako je například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť nebo Trenčínský hrad. Nejvíc se nám samozřejmě líbily pohyblivé figurky, kterých je v betlému 75 a představují různé řemeslníky, nebo scénky z vesnického života. Mechanický betlém byl vytvořen ve spolupráci se slovenskou obcí Dohňany a obsahuje asi 230 figur a více než 100 staveb.
A pak už nás čekala cesta zpátky, rozchod ve Vsetíně a naše vyhřátá škola. Myslím, že výlet jsme si všichni užili, vrátili jsme se sice trochu zmrzlí, ale spokojení a už se těšíme, za jakými zajímavostmi se vypravíme někdy příště.